Проект «Вода для Ботсаду»

Picea asperata Mast., Dragon spruce, Ялина шорстка

Голонасінні Gymnospermae

Родина Pinaceae Spreng. ex Rudolphi

Цей вид має міжнародний охоронний статус – уразливий (Vulnerable), внаслідок рубок в місцях природного зростання. Уряд Китаю заборонив рубки в лісах західного Китаю у 1998 році.

Ялина шорстка поширена від східного Цинхаю, південного Гансю до західного Сичуаню. Вона трапляється в горах на висоті 1500-3800 м. Клімат тут континентальний, субальпійський з холодною зимою та сухим літом, річна кількість опадів менше 500 мм. Ялина шорстка утворює чисті або мішані (з іншими видами ялин) ліси на північних схилах.

Ліси із ялини шорсткої відіграють важливу роль в отриманні деревини в Китаї. Ця деревина в основному переробляється на целюлозу, а також вона придатна для виготовлення смичкових інструментів та багатьох інших виробів. Площі вікових лісів ялини шорсткої зменшуються. Вони замінюються лісовими культурами цього ж виду.

Різновиди ялини шорсткої часто культивуються в арборетумах Європи та США. Вони в основному вирощені із насіння, відібраного Ернестом Вільсоном, Жозефом Роком та іншими збирачами рослин, що подорожували у південному Гансю та західному Сичуані на початку ХХ сторіччя.

В НБС імені М.М.Гришка старші рослини на ділянці дендрарію вирощені із насіння, отриманого із ботанічного саду імені академіка Фоміна в 1970 році. Молодші вирощені із насіння, зібраного на цій ділянці, і висаджені у 2021 році за сприяння Страхової компанії «Перша», котра долучилась фінансово до виконання проекту будівництва водогону у Дендрарії Рубцова.


Вам відомо що?

Колекцію піонів та монокультурні сади ( "Розарій", " Сад Бузків") Національного ботанічного саду згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 травня 2006 р. № 299-р. віднесено до наукових об'єктів, що становлять національне надбання України.

Цікаво? Йдемо далі!