Колекції та експозиції


У Національному ботанічному саду імені М.М.Гришка на площі 129,86 га створено уні­кальні за якісним і кількісним складом ко­лекції квітниково-декоративних, лікарсь­ких, плодових, овочевих, пряноароматичних, кормових і технічних рослин з усіх ботаніко-географічних регіонів світу, які нара­ховують понад 10 тисяч видів, форм і сортів. Ці величезні колекції мають надзвичайно важливе наукове та економічне значення. Зокрема в Саду зібрана найкра­ща у світі колекція форм кизилу справжнь­ого, найбільша в Східній Європі колекція дуба, клена, липи, берези, горіха, бузку, ди­корослих плодових рослин. Усі колекції є особливо цінними з погляду збереження різноманітності рослин ех situ. В теплицях зростають деякі рідкісні тропічні види і навіть такі, що вже зникли в природних умовах.

У НБС імені М.М.Гришка створено одну з найбільших у світі колекцій живих рослин помірного поя­су Євразії, яка нараховує 1178 видів із 113 родин, у тому числі дерев, кущів та напівкущів – 317 видів, трав'янистих рос­лин – 861 вид.

Складовою цієї колекції є рідкісні та зникаючі види, 59 видів ендеміків, 33 – реліктів, 136 видів, занесених до Червоної книги України та 33 – занесених до Черво­них книг Росії, Білорусі, Молдови, Казах­стану, Грузії та інших країн, які зростають на ділянці “Рідкісні рослини флори України”.

Завдяки унікальному ботаніко-географічному принципу представлення живих рослин у Національному ботанічному саду імені М.М.Гришка впродовж більш ніж 60-річного періоду існування географічних ділянок сформувалися фітоценози, які від­творюють природну рослинність (типові пейзажі і навіть рельєф) окремих регіонів Євразії. Це такі експозиційні ділянки – “Ліси рівнинної частини України” (12,0 га), “Степи України” (2,5 га), “Українські Карпати” (6,0 га), “Крим” (2,5 га), “Кавказ” (5,75 га), “Середня Азія” (3,5 га), “Далекий Схід” (6,0 га), “Алтай та Західний Сибір” (1,8 га).

В дендрарії на площі в 30 га зібрано унікальну колекцію дерев, кущів та ліан – 1062 видів, різновидів та форм, які представлені на ділянках: “Голонасінні”, “Березовий гай”, “Букові”, “Розові”, “Горіхово-липово-кленові”, “Бобові”, “Волога долина”, “Сад магнолій”, “Сад бузків, або сірінгарій”.

Особливу цінність становить колекційний фонд тропічних і субтропічних рослин – 3094 зразків. Гордістю цього зібрання є колекції орхідних, ароїдних, бромелієвих, бегонієвих, лілійних, вересових та сукулентів. Лише колекція орхідей перевищує 600 видів, форм, сортів та гібридів.

Експозиції тропічних та субтропічних рослин для масового відвідування представлені в Оранжерейному комплексі.

Єдина в Україні колекція квітникових рослин відкритого ґрунту (4000 видів і сортів), в якій представлено всі гру­пи квітникових культур – колекції астильби, гіацинтів, гладіолуса, жоржини, лілії, півників, півонії, тюльпанів, хризантеми, айстри, канни, газонні та декоративні трави.

Велике практичне значення мають інтродуковані рослини, які використовуюються людиною. Вони розміщені на колекційних та експозиційних ділянках “Кормові” (240 таксонів), “Пряноароматичні” (106 таксонів), “Овочеві” (80 таксонів), “Лікарські” (318 таксонів) та “Плодові” (110 таконів).

Чи Вам відомо що?

До складу НБС ім. М.М.Гришка, як науковий підрозділ, входить Центр колективного користування приладами «ВЕРХ». Центр надає науковцям можливості проводити дослідження на сучасному рівні, а саме методом високоефективної рідинної хроматографії.

Цікаво? Йдемо далі!